KURDWANÓW - PIASKI WIELKIE - WOLA DUCHACKA


Aktualności

Rusza tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego
(16.03.2020)

Po raz siódmy krakowianie będą mogli zaproponować, a potem zdecydować na co wydać część miejskiego budżetu. To szansa na zmiany w dzielnicach i w skali całego miasta. Zgłoszenia do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego ruszą 1 kwietnia. Na inwestycje i przedsięwzięcia "miękkie" z różnych dziedzin zaplanowano kwotę aż 32 mln zł, z czego 80 proc. to pula na dzielnice.


Więcej pieniędzy

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zaszło kilka ważnych zmian. Po pierwsze, sposób podziału środków. W tym roku rekordowo dużo przypadnie na dzielnice - aż 25,6 mln zł. Reszta - 6,4 mln zł zostanie przeznaczona na część ogólnomiejską BO, przy czym koszt realizacji jednego projektu nie może być niższy niż 25 tys. zł oraz wyższy niż 1,28 mln zł.

W przypadku projektów dzielnicowych minimalna wartość zgłoszonego projektu to 2,5 tys. zł. Najwięcej pieniędzy trafi do dzielnic: Dębniki (2,124 mln zł), Nowa Huta (2,112 mln zł) i Prądnik Biały(1,994 mln zł). W zależności od dzielnicy różnią się też maksymalne kwoty przeznaczone na jeden projekt. Ze szczegółowym podziałem środków można zapoznać się na stronie budzet.krakow.pl.


Jednoroczność projektów

Nowością w regulaminie jest też zapis o jednoroczności projektów. Wynika on z ustawy o samorządzie gminnym, która zawęża planowanie wydatków na budżet obywatelski wyłącznie do wydatków ujawnionych w uchwale budżetowej, które mają charakter roczny i nieprzekraczający roku budżetowego. Jeśli zatem dany projekt zwycięży w głosowaniu w 2020 r., to wpisany zostanie do uchwały budżetowej na rok 2021 i zadanie będzie realizowane w roku następnym czyli do 31 grudnia 2021 r.


Obowiązujące terminy

W marcu i kwietniu odbywać się będą spotkania z mieszkańcami (warsztaty, maratony pisania projektów). W tym roku projektodawcy będą mogli liczyć na większą niż do tej pory pomoc urzędników na etapie tworzenia projektów. Wszystko dzięki programowi Wspólne Projekty 2020 i dwóm nowym ścieżkom powstawania propozycji zadań do BO: Wspólnym Projektom Dzielnicowym oraz Wspólnym Projektom Miejskim. Podczas spotkań i warsztatów wszyscy zainteresowani będą mogli razem popracować nad ostatecznym kształtem pomysłu i wszystko skonsultować z ekspertami.

Od 1 do 30 kwietnia potrwa etap składania projektów. 7 sierpnia urzędnicy zaprezentują wyniki oceny formalno-prawnej wniosków. Przez tydzień będą czekać na protesty od projektodawców, których pomysły nie zakwalifikowały się do następnego etapu. Głosowanie - internetowe i w tradycyjnych puntach - zaplanowano od 26 września do 5 października. Z kolei 26 października poznamy zwycięskie projekty, których realizacja nastąpi w 2021r.

Niezmiennie zarówno na etapie składania projektów, jak i głosowania nie obowiązuje żaden limit wieku biorących w nich udziału krakowian. Chodzi o to, by każdy miał realną szansę wypowiedzieć się i zdecydować co zrobić, by nasze miasto było bardziej przyjazne i odpowiadało potrzebom jego mieszkańców. BO miasto czeka na pomysły!


MATERIAŁY DO POBRANIA

Budżet Obywatelski 2020 - informacja
Budżet Obywatelski 2020 - plakat
Budżet Obywatelski 2020 - plakat
Info: Urząd Miasta Krakowa

Nawigacja

 

Dzielnica XI m. Krakowa '2018